استخدام مدلینگ

تاریخ : ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

استخدام مدلینگ در ایران

صنعت مد روز به روز پیشرفته تر می شود و محبوبیت آن نزد انسان های سرتاسر جهان افزایش پیدا می کند. این صنعت یکی از پول ساز ترین و پر درآمد ترین زمینه های شغلی در کل دنیا محسوب می شود. علاوه بر درآمد خوب، فرصت های شغلی بهتر، زندگی راحت تر و مشهور شدن را برای افرادی که می خواهند استخدام مدلینگ شوند هستند به دنبال دارد.

از این رو افراد بسیار زیادی هستند که به این کار علاقه مندند و دوست دارند در عرصه مدلینگ فعالیت کنند. اما بسیاری از آن ها اطلاعاتی در مورد نحوه گزینش و استخدام مدلینگ ندارند. به همین خاطر ما تصمیم گرفته ایم به طور کامل این موضوع را بررسی کرده و هر آنچه که لازم است در مورد استخدام این افراد بدانید را برای شما شرح دهیم. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. 

مراحل استخدام مدلینگ

استخدام مدلینگ به دلیل تعداد زیاد داوطلبین، کاری دشوار و زمان بر است. آژانس های مدلینگ برای گزینش بهتر و انتخاب مدل های درست، استخدام این افراد را در چند مرحله انجام می دهند تا در انتها به افراد مد نظر خود برسند. در ادامه تمام این مراحل به طور کامل توضیح می دهیم.

ثبت نام در آژانس های مدلینگ

در مرحله اول از استخدام مدلینگ لازم است تا چند عکس با کیفیت از خود تهیه کنید. برای تهیه عکس ها بهتر است از یک عکاس حرفه ای کمک بگیرید تا کیفیت کار شما افزایش یابد. همچنین توجه کنید که عکس ها باید به گونه ای تهیه شوند که تمام صورت شما و اندام هایتان مشخص باشند. هنگام عکاسی از اکسسوری و لوازمی همچون کلاه، عینک، ماسک و … که چهره را می پوشانند، هرگز استفاده نکنید. پس از تهیه عکس ها چند عدد از آن ها را برای ارسال به آژانس انتخاب کنید. 

نحوه انتخاب عکس و ثبت نام

توجه کنید که عکس های انتخابی باید بهترین حالت شما باشند. پس در انتخاب عکس دقت کنید. از نظر تعداد عکس ها بایستی بدانید که ارسال ۳ الی ۴ قطعه عکس مختلف مناسب است.

در موقع ثبت نام علاوه بر عکس به شما فرمی نیز داده خواهد شد که در آن اطلاعات مختلفی را از شما می پرسند. برای مثال مهم ترین اطلاعاتی که باید در فرم ها پر کنید عبارت اند از:

  • نام و نام خانوادگی
  • سن
  • قد
  • رنگ چشم
  • تن رنگ بدن
  • سابقه کار به عنوان مدلینگ
  • و …

هر آژانس ای بسته به شرایط و سیاست های کاری که دارد، سوالات مختلفی را از متقاضیان  استخدام مدلینگ می پرسد.  پس از ارائه عکس ها و پر کردن فرم ثبت نام باید منتظر تماس آژانس باشید.

استخدام مدلینگ در مشهد

استخدام مدلینگ در تهران

استخدام مدلینگ در مقایسه با سایر شهرهای ایران را دارد. به طوری که بیش از ۶۰ درصد آگهی های استخدامی در زمینه مدلینگ سهم تهران است. در این شهر آژانس های مدلینگ بسیار زیادی وجود دارند که شما می توانید با مراجعه و ثبت نام، شانس مدلینگ شدن را امتحان کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که برای مدل شدن حتماً لازم نیست که به یک آژانس مدلینگ مراجعه کنید و آن ها واسطه بین شما و شرکت مد نظر باشند. برخی از شرکت ها آگهی هایی مبنی بر اینکه برای معرفی محصولات خود به دنبال مدل هستند انتشار می دهند و شما با مراجعه به آن شرکت می توانید به طور مستقیم مدل آن ها شوید.

نکته!

البته نکته بسیار مهم اینجاست که آژانس های مدلینگ فرصت های شغلی بسیار بیش تری را برای شما فراهم خواهند کرد. از این رو بهتر است همیشه از آن ها کمک بگیرید و هیچ وقت به فکر کار مستقل نباشید.

درآمدهای یک مدل

یکی از دلایل محبوبیت شغل مدلینگ و بالا بودن درخواست های استخدام مدلینگ درآمد بالای این کار است. مدلینگ دارای شاخه های بسیار زیادی است که هر کدام از آن ها میزان درآمد مختلفی دارند. از آن گذشته عوامل بسیار زیادی هستند که بر درآمد نهایی یک مدل تأثیر می گذارند. از این رو نمی توان یک قیمت مشخص برای درآمدهای مدل تعیین کرد. به طور کلی می توان گفت امروزه درآمد یک مدلینگ در تهران برای یک روز عکاسی بین ۳ الی ۳۰ میلیون تومان است. اگر با برند های خیلی مشهوری همکاری کنید ممکن است این عدد بالاتر هم برود.

توجه!

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که شما با انتخاب شغل مدلینگ هر روز سرکار نمی روید. ممکن است در ماه فقط ۲ یا ۳ بار از شما درخواست کار کنند یا ممکن است در یک روز برای چند جای مختلف کار کنید. از این رو زمان کافی برای انجام یک کار مستقل دیگر را نیز خواهید داشت. هر چند درآمدی که از مدلینگ کسب می کنید برای چرخاندن زندگی بسیار مناسب است. 

استخدام مدلینگ در شیراز

 انواع مدلینگ مورد نیاز برای آژانس ها

همان طور که در اول مقاله هم گفتیم، صنعت مدلینگ دارای شاخه های بسیار زیادی است. برای کار در هر یک از این زمینه ها پارامترهای مختلفی مدنظر قرار می گیرد و نمی توان برای همه ی آن ها یک نسخه پیچید. از این رو ما در ادامه این بخش مهم ترین شاخه های مدلینگ و نحوه استخدام در آن ها را برای شما شرح می دهیم.

مدلینگ پسر

پسران جوان دوست دارند هر چه سریع تر به شهرت و ثروت برسند. استخدام در عرصه مدلینگ می تواند این امکان را برای آن ها فراهم کند. در چند سال گذشته استخدام مدل پسر در بین آژانس های مختلف بسیار رایج شده و پیشرفت چشم گیری نسبت خود هم بسیار حساس باشید. با در نظر گرفتن این فاکتورها شانس بالایی برای استخدام در عرصه مدلینگ خواهید داشت.

استخدام مدلینگ روسری

روسری یکی از پوشش های سنتی ایرانی ها است و هم اکنون نیز تمام خانم ها موظف هستند هنگام تردد در اماکن عمومی از آن استفاده کنند. به دلیل تقاضای بالا برای خرید این محصول تولید کننده های بسیاری نیز وجود دارند که به طراحی و تولید انواع مختلفی از روسری ها مشغول هستند. این تولید کننده ها برای معرفی محصولات خود و افزایش فروششان از مدل های خانم استفاده می کنند. در واقع خانم های مختلف انواع روسری ها را می پوشند و عکس هایی از آن ها تهیه می شود. این کار باعث شناخت بیشتر محصول برای سایر خریداران می شود.

مدلینگ کودک

استفاده از مدل های کودک برای تبلیغ محصولات کودکان بسیار رایج است. بسیاری از والدین دوست دارند کودک خود را در این مسیر قرار دهند. توجه کنید که معیار های مدلینگ برای کودکان با بزرگ سالان بسیار متفاوت است.

استخدام مدلینگ عروس

عروسی یکی از باشکوه ترین، خاص ترین و مجلل ترین جشن هایی است که هر شخصی می تواند در زندگی خود تجربه کند. از این رو باید تمام همه چیز خاص و زیبا باشد. یکی از مهم ترین قسمت های هر عروسی، لباس عروس است. از این رو افراد دوست دارند تا از یک لباس خاص و مجلل برای مراسم عروسی خود استفاده کنند. به خاطر همین بازار تولید و فروش لباس عروس بسیار پر رونق است. 

رقابت در تولیدکنندگان لباس عروس

از آنجایی که بازار شدید رقابتی برای تولید کنندگان لباس عروس حاکم است، بسیاری از آن ها دوست دارند محصولات خود را به درستی برای مردم معرفی کنند و از این طریق فروش خود را بالا ببرند. یکی از بهترین راه های شناخت یک محصول استفاده از مدل برای تبلیغ آن است. به همین خاطر استخدام مدلینگ عروس رونق دارد. مدل هایی که می خواهند در این زمینه کار کنند باید از چهره زیبا و تناسب اندام برخوردار باشند. شایان ذکر است که مدلینگ عروس یکی از پردرآمد ترین شاخه های مدلینگ در ایران است. 

استخدام مدلینگ در اصفهان

تماس آژانس مدلینگ

در مرحله بعد برای استخدام مدلینگ، آژانس پس از اتمام زمان ثبت نام مدلینگ مرد و مدلینگ کودک مشخصات و تصاویر ارسالی تمام افرادی که برای استخدام داوطلب شدند را بررسی خواهد کرد. این کار بسته به تعداد متقاضیان و نوع فعالیت آژانس ممکن است مدتی زمان بر باشد. پس از انجام بررسی های لازم، آژانس با شما تماس خواهد گرفت. در صورتی که شما جز پذیرفته شدگان در مرحله اول باشید، از شما تقاضا می شود که به آژانس مراجعه کنید تا ادامه راه خود برای استخدام را طی کنید.

تست از مدل

این مرحله تست های مختلفی از شما گرفته می گیرند. ژست‌های عکاسی، میمیک صورت، طرز نگاه ها به دوربین، نوع راه رفتن و ایستادن، طرز نشستن های مختلف روی صندلی و … همگی از جمله مواردی هستند که از شما و دیگر پذیرفته شدگان تقاضا می شود تا آن ها را انجام دهید.

پس از انجام تست های گفته شده مرحله دوم نیز به پایان می رسد و شما بایستی مدت زمانی را برای تماس دوباره آژانس صبر کنید.

ارزیابی تست ها

بعد از اتمام مرحله دوم، افرادی که در آژانس فعالیت دارند و مسئول استخدام هستند، تست ها توسط افراد ارزیابی می شود. پس از انجام بررسی های نهایی و ارزیابی کلی از شرکت کنندگان، آژانس بار آخر با شما تماس می گیرد.

تماس نهایی آژانس مدلینگ

اگر شما در مرحله دوم نیز نظر افراد را به خود جلب کنید و نمرات قابل قبولی کسب کنید، آژانس طی تماسی از شما می خواهد که به دفتر کاری مراجعه کرده و قرارداد خود را ببندید. در این مرحله شما رسماً در آزمون استخدام مدلینگ موفق شدید. پس از شروع همکاری با آژانس، میزان پیشرفت شما به اراده، تلاش و کوشش تان بستگی خواهد داشت.  

برای استخدام شدن در رشته مدلینگ به چه مهارت هایی نیاز دارم؟

با این که مدلینگ یک شغل بسیار درآمدزا با مزایای زیاد است اما سختی های بسیار زیادی دارد. به طوری که هر شخصی قصد دارد به آژانس های مختلف جهت استخدام مدلینگ سر بزند باید مهارت های لازم در این رشته را شناخته و آموزش های لازم برای یادگیری آن ها را ببیند.

مراحل فعالیت در زمینه مدلینگ

بی شک در صورتی که مهارت های لازم برای رشته مدلینگ را ندارید نمی توانید در این عرضه فعالیت کنید. اگر نمی دانید برای استخدام چه مهارت هایی لازم است، جای هیچ گونه نگرانی نیست. چرا که ما در زیر یک لیست کامل از مهارت هایی که برای مدل شدن نیاز دارد را برای شما جمع آوری کردیم و تنها کافی است تا آن را مطالعه کنید. 

قابلیت ارتباط گیری با افراد مختلف

شما به عنوان یک مدل، با تعداد افشراد زیادی در ارتباط خواهید بود. برای رشد و پیشرفت و افزایش کیفیت کارتان لازم است تا با افراد مختلف ارتباط خوبی برقرار کنید. از این رو اگر فردی گوشه گیر هستید بی شک فعالیت در این زمینه برای شما سخت خواهد بود.

تحمل ساعت کاری زیاد

بسیاری از مردم فکر می کنند کسانی که استخدام مدلینگ شرکت معتبر می شوند بابت چند مدل عکاسی، مدلینگ ها پول زیادی را به جیب می زنند اما اصلاً قضیه از این قرار نیست. چرا که پروسه عکاسی برای تهیه چند عکس، ساعت ها طول می کشد. از این رو بهتر است این نکته را از ابتدا بدانید که ممکن است برای انجام یک پروژه وقت زیادی را صرف کنید.

ژست ها

مهم ترین و ضروری ترین قابلیت یک فرد در نقش مدل، توانایی ژست گرفتن او است. برای اینکه عکس هایی که از شما تهیه می شود دارای کیفیت بالا و تاثیرگذاری زیادی باشند حتماً لازم است ژست‌های خوبی را بتوانید بگیرید. با اینکه نوع ژست گرفتن توسط عکاس آژانس برای شما تعیین می شود اما لازم است از توانایی انجام آنچه که آن ها می خواهند برخوردار باشید. 

اگر در ژست گرفتن مشکل دارید جای هیچ نگرانی نیست چرا که کلاس ها و دوره های آموزشی مختلفی برای این کار برقرار می شود و کافی است در یکی از آن ها شرکت کنید تا ریز و بم کار دستتان بیاید.

چهره

حالت چهره به خصوص طرز نگاه از دیگر موارد مهارت های مهمی است که هر شخص مدلی باید داشته باشد. حالت چهره شما تأثیر بسیار زیادی در جذب مخاطب خواهد داشت. از این رو بهتر است در کنار یادگیری نوع ژست گیری، به حالت های مختلف چهره نیز بپردازید. در این بخش سعی کردیم تمام مهارت هایی را که برای استخدام مدلینگ و کار در عرصه مد لازم است داشته باشید را برای شما بازگو کنیم. اگر احساس می کنید این ویژگی ها را دارید، می توانید شانس خود را برای مدل شدن امتحان کنید.    

مدل عروس در ایران

سخن پایانی

امروزه صنعت مدلینگ یکی از محبوب ترین و پردرآمد ترین صنایع حال حاضر دنیا است. از این رو بسیاری از خانواده ها دوست دارند تا خود و کودکانشان  را وارد این صنعت کنند. هر کودکی می تواند به کار مدلینگ ورود یابد؛ اما توجه کنید که اگر کودک از ویژگی های ظاهری خوبی برخوردار باشد، شانس بیشتری برای این کار خواهد داشت.

علاوه بر ویژگی های ظاهری و زیبایی، لازم است تا والدین یک مسیر درست و منطقی را برای کودکان خود فراهم کنند.