استخدام مدلینگ

تاریخ : ۸ خرداد ۱۴۰۳

استخدام مدل

آشنایی با نحوه استخدام مدل

مقدمه

مدل شدن یکی از دغدغه های جوانان در دنیای مدرن امروزی است. با گسترش اینترنت و فضای مجازی مدل ها در این فضا می توانند به کسب درآمد بپردازند و دیده شوند. مشهور شدن آرزو خیلی از افراد است که با ورود به حرفه مدلینگ این رویا به حقیقت تبدیل می شود. مدلینگ انواع مختلف دارد که در این مقاله قصد داریم به صورت کامل به بررسی استخدام مدل بپردازیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

فهرست

مدل کیست و چه وظیفه ای دارد؟

مراحل مدل شدن

نکاتی که مدل ها باید به آن توجه کنند

استخدام مدل


مدل کیست و چه وظیفه ای دارد؟

مدل به فردی گفته می شود که در حوزه‌ ای خاص تخصص داشته باشد و برای نمایش یا توصیف چیزی استفاده می شود. مدل‌ ها در زمینه‌ های مختلفی مانند مدل لباس، مدل کودک، مدل شال، مدل میکاپ و… وجود دارند.

وظایف یک مدل این است که با توجه به زمینه ای که در آن فعالیت دارد بتواند به بهترین شکل ظاهر شود. به عنوان مثال مدل لباس عروس باید به نحوی باشد که فرم بدن خوبی داشته باشد تا لباس در بدن او بسیار زیبا به نظر برسد. مدل و به طور کلی مدلینگ در فروش بیشتر محصولات و ارائه خدمات بسیار تاثیرگذار هستند. زیرا باعث می شود افراد مختلفی به آن جذب شوند و قصد خرید پیدا کنند.

مدل کیست و چه وظیفه ای دارد؟

مراحل مدل شدن

مراحل مدل شدن افراد به طور کلی می‌ تواند شامل مراحل زیر باشد:

۱. شناخت

در این مرحله، فرد با استفاده از تجربه‌ ها، تحصیلات و اطلاعاتی که دریافت می‌ کند، به شناخت خود و دیگران می‌ پردازد. این شناخت می‌ تواند شامل شناخت قابلیت‌ ها، محدودیت‌ ها، ارزش‌ ها، عقاید و همچنین شناخت رفتارها و تعاملات اجتماعی باشد. مدل ها باید بتوانند به راحتی با افراد مختلف ارتباط برقرار کنند و در جمع های شلوغ ظاهر شوند.

۲. نمایش

در این مرحله، فرد سعی می‌ کند تا نمایشی از خود و دیگران در ذهن خود بسازد. این نمایش ممکن است شامل تصاویر، الگوها، مفاهیم و ایده‌ هایی باشد که فرد در ذهن خود از خود و دیگران ساخته است. در این مرحله فرد باید با اکت، حالت های نمایشی و ژست های مختلف، به صورت تاثیر گذار عمل کند تا جذبیت کار افزایش یابد.

۳. تعمیم

در این مرحله، فرد سعی می‌ کند تا نمایش خود را به موقعیت‌ ها و شرایط مختلف تعمیم دهد. این تعمیم می‌ تواند شامل تعمیم نمایش به افراد جدید، موقعیت‌ های جدید و همچنین تعمیم به زمان‌ های مختلف باشد. این به معنای این است که فرد مدل باید بتواند حالت خود را در هر زمانی به درستی اجرا کند. مثلا اگر قرار است عکاسی مدلینگ لباس در دهه های مختلف انجام شود، فرد باید بتواند حالت افراد در آن دهه ها را با لباس و اکسسوری هایی که دارد به نمایش بگذارد

۴. تغییر

در این مرحله، فرد سعی می‌ کند تا نمایش خود را بر اساس بازخوردها و تجربیات جدید تغییر دهد. این تغییر می‌ تواند شامل اصلاح نمایش، اضافه کردن جزئیات جدید، حذف جزئیات غیرضروری و همچنین تغییر در نحوه تعمیم باشد. مدل نباید از تغییر بترسد! اتفاقا باید از آن استقبال کند و همه جوره سعی کند تا بتواند بهترین خود را به نمایش بگذارد.

۵. استفاده

در این مرحله، فرد سعی می‌ کند تا نمایش خود را در زندگی عملی استفاده کند. این استفاده می‌ تواند شامل استفاده از نمایش در تصمیم‌ گیری‌ها، ارتباطات، رفتارها و تعاملات اجتماعی باشد. فرد مدل باید به یک سری نکات توجه کند تا بتواند در این حرفه به موفقیت برسد. حال اگر این موارد را در زندگی خود نیز به کار ببرد، پیشرفت زیادی می کند.

مهم است بدانیم که مراحل مدل شدن ممکن است بین افراد مختلف متفاوت باشد و همچنین ممکن است در طول زمان تغییر کند. علاوه بر آن، عوامل مختلفی مانند تجربه‌ ها، تحصیلات، فرهنگ و محیط اطراف نیز می‌ توانند بر مراحل مدل شدن انسان‌ ها تأثیرگذار باشند.

نکاتی که مدل ها باید به آن توجه کنند

مدل‌ ها برای رعایت کامل نیازها و خصوصیات انسانی باید به نکات زیر توجه کنند تا کار به خوبی پیش برود:

۱٫ چند بُعدی بودن

مدل باید تمام جنبه‌ های مختلف و چند بُعدی انسان را در نظر بگیرد، از جمله بُعد هوشی، عاطفی، فیزیکی، روانشناختی و اجتماعی. در نتیجه او باید اطلاعات و مطالعاتی در این زمینه داشته باشد تا درک این مفاهیم و انجام آن برایش ناشناخته به نظر نرسد.

۲٫ پویایی

مدل باید قابلیت تغییر و تطبیق با شرایط مختلف را داشته باشد. انسان در طول زمان تغییر می‌ کند و مدل باید قادر به درک و توصیف این تغییرات باشد. مدل ها باید بتوانند با اکت و ژست های به روز خود را سازگار کنند و برای جذابیت بیشتر کار از آن استفاده کنند‌.

۳٫ فرهنگ و محیط

مدل باید تأثیر فرهنگ و محیط بر رفتار و عقیده‌ های انسان را در نظر بگیرد. فرهنگ و محیط اطراف به شدت بر تفکر و رفتار انسان‌ ها تأثیرگذار است و مدل باید این تأثیر را در نظر بگیرد. همه ی افراد با حرفه ی مدلینگ موافق نیستند. بعضی ها اصلا این حرفه را قبول ندارند و از افراد مدل حمایتی نمی کنند. فردی که وارد این کار می شود، باید به این رفتار ها آگاه بوده و  فقط به هدف خود بپردازد.

۴٫ قابلیت پیش‌ بینی

مدل باید قادر به پیش‌ بینی رفتار و عملکرد انسان در شرایط مختلف باشد. این قابلیت به افراد و سازمان‌ ها کمک می‌ کند تا تصمیمات بهتری بگیرند و به طور موثرتر با انسان‌ ها تعامل کنند. زیرا از مدل ها علاوه بر عکاسی لباس، اکسسوری، میکاپ و…‌ در زمینه ی ساخت تیزر تبلیغاتی و عکس برای شرکت و سازمان های مختلف استفاده می شود. در نتیجه فرد مدل باید از پس هر شرایطی بر بیاید و بر روی گویندگی و فن بیان خود نیز کار کند. زیرا ممکن است در ساخت تیز های ویدئویی نیاز به توضیح یا ارائه مطلبی هر چند کوتاه داشته باشد.

۵٫ عملکرد در شرایط واقعی

مدل باید قابلیت استفاده در شرایط واقعی را داشته باشد. این به این معنی است که مدل باید به طور عملی قابل استفاده و قابل اجرا باشد و نتایج مورد انتظار را در شرایط واقعی به ارمغان آورد.

۶٫ توجه به تنوع

مدل باید توانایی درک تنوع بین افراد را داشته باشد. هر فرد دارای خصوصیات، نیازها و تمایلات مختلف است و مدل باید این تنوع را در نظر بگیرد. با توجه به هر شاخه مدلینگ، فرد مدل باید بتواند به درستی ژست و اکت های مناسب را رعایت کند.

۷٫ انعطاف‌ پذیری

مدل باید قابلیت تطبیق با تغییرات و نیازهای جدید را داشته باشد. این به این معنی است که مدل باید قابلیت تغییر و بهبود در پاسخ به نیازهای جدید را داشته باشد. همچنین باید بتوانند در محیط های مختلف با افراد متفاوت مشغول به کار شوند. زیرا حرفه ی مدلینگ مانند برخی شغل های دیگر نیست که فرد فقط با افراد شناخته شده سر و کار داشته باشد. مدل ها باید بتوانند با افراد مختلف و حتی تهیه کننده و کارگردان ها ارتباط خوبی برقرار کنند.

۸٫ عدم ساده‌ سازی بیش از حد

مدل باید توانایی درک پیچیدگی و چالش‌ های واقعی انسان را داشته باشد و نباید به شدت ساده‌ سازی شود. انسان یک موجود پیچیده است و مدل باید این پیچیدگی را در نظر بگیرد.
با رعایت این نکات، مدل‌ های می‌ توانند به طور کامل‌تر و دقیق‌تر به توصیف و تفسیر رفتار و عملکرد انسان‌ ها کمک کنند.

استخدام مدل

استخدام مدل

پس اینکه فرد با حرفه مدلینگ آشنا شد و مزایا و معایب آن را بررسی کرد، باید به دنبال آژانس های معتبر و با سابقه برای استخدام و کار در این زمینه باشد. شرکت های مختلفی در ایران وجود دارند که خدمات مختلفی ارائه می دهند و نیاز به مدل دارند. اما باید حتما در شرکت های معتبر این حوزه مشغول به کار شوید. به عنوان نمونه آژانس تبلیغاتی پرتو یکی از انواع شرکت های تبلیغاتی است که در زمینه مدلینگ به استخدام مدل می پردازد. برای استخدام در این شرکت کافی است با ورود به سایت آژانس تبلیغاتی پرتو، از قسمت کادر سبز رنگ رزومه خود را ارسال کنید تا پس از بررسی و تایید برای تهیه کنندگان در سراسر کشور ارسال شود. به این صورت شما می توانید در هر جا که هستید وارد این حرفه شوید و از آن کسب درآمد کنید.

سخن آخر

مدل شدن آرزوی خیلی از افراد در دنیای مدرن و گسترده امروز است. برای اینکه در این حرفه مشغول به کار شوید باید نکاتی را مد نظر قرار دهید. مهم است بدانیم که مراحل مدل شدن ممکن است بین افراد مختلف متفاوت باشد و همچنین ممکن است در طول زمان تغییر کند. علاوه بر آن، عوامل مختلفی مانند تجربه‌ ها، تحصیلات، فرهنگ و محیط اطراف نیز می‌ توانند بر مراحل مدل شدن انسان‌ ها تأثیرگذار باشند. همچنین افراد باید باید به دنبال آژانس های معتبر و با سابقه برای استخدام و کار در این زمینه باشند. در این مقاله به بررسی استخدام مدل و نکاتی که باید درباره مدلینگ بدانید، پرداختیم. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.